Cztery medale IMP dla Torunia. Niecodzienna sytuacja z udziałem zawodników TSŻ

Oczy całej speedrowerowej Polski były zwrócone na Poczesną, na torze w powiecie częstochowskim w dniach 27-28 sierpnia doszło do Indywidualnych Mistrzostw Polski. Nie mogło zabraknąć na nich reprezentantów TSŻ-u Toruń, którzy do grodu Kopernika przywieźli cztery medale.

Rywalizacja rozpoczęła się z wysokiego „C” od półfinałów w kategorii open. Toruń reprezentowało w niej pięciu zawodników – Dawid Bas, Arkadiusz Szymański, Jakub Kościecha, Borys Wojciechowski i Bartosz Fryckowski. Awans do wielkiego finału wywalczyła pierwsza trójka. Debiutujący w żółto-niebiesko-białych barwach Bas z 18 punktami zajął w drugie miejsce w I półfinale IMP, mimo perturbacji przepustkę do wielkiego finału w tej samej eliminacji wywalczył Arkadiusz Szymański. Popularny „Heniu” zdobył 15 „oczek”. Jakub Kościecha solidnie kolekcjonował punkty w II półfinale IMP. Rezultat? Spokojne wejście do finału IMP.

13. Bartosz Fryckowski (TSŻ Toruń) – (1,2,2,2,3) 10

Nim nastąpił kluczowy moment i gwóźdź programu doszło do finału Indywidualnych Mistrzostw Polski Kobiet. TSŻ miał w nim jedną reprezentantkę, którą była Fryderyka Wojciechowska. Indywidualna mistrzyni Europy była jedną z głównych faworytek zmagań, torunianka miała do tej pory na swoim koncie dwa srebrne medale IMPKb z sezonów 2020 i 2021. Tym razem nie nastąpiło przełamanie tej passy. Wojciechowska wygrała swoje dwa pierwsze biegi, lecz w trzecim musiała uznać wyższość Zuzanny Klett. Młoda zawodnika Mustanga pewnie wykorzystała atut korzystniejszego pola startowego i na dystansie nie popełniała błędów. Ostatnia gonitwa padła łupem Fryderyki i tym akcentem torunianka po raz trzeci w swojej karierze została indywidualną wicemistrzynią Polski wśród kobiet.

Wyniki finału IMPKb:
1. Zuzanna Klett (Autojazda Mustang Żołędowo) – (4,4,4,4) 16
2. Fryderyka Wojciechowska (TSŻ Toruń) – (4,4,3,4) 15
3. Karina Górniaczyk (Marwis Harpagan Zielona Góra) – (4,2,4,4) 14

Sobota przyniosła także finał IMP w kategorii open, zawody miały bardzo wyrównany przebieg i nawet wykluczenie Arkadiusza Szymańskiego w pierwszym biegu nie przekreśliło jego szans na medal. Popularny „Heniu” wygrał swoje trzy kolejne wyścigi i w ostatniej piątej gonitwie zapisał przy swoim nazwisku 3 punkty. Dało mu to finalnie 15 „oczek”. Skrupulatnie kolejne cyferki przy swoim nazwisku zapisywał Dawid Bas, urodzony w 1997 roku zawodnik zakończył fazę zasadniczą z… 15 punktami na koncie. Od samego początku turnieju w czołówce trzymał się Jakub Kościecha, który pokazał, iż jest speedrowerzystą urodzonym do jazdy w finałach.

Popularny „Gucio” po 20 gonitwach zgromadził… 15 punktów, zatem cała trójka reprezentantów TSŻ-u posiadała taki sam dorobek punktowy, co pozwoliło im spotkać się w biegu dodatkowym decydującym o srebrnym medalu. A ten przejdzie do annałów speedrowera. Najpierw za poruszenie się po komendzie „gotów” wykluczony został Kościecha. Wówczas na starcie zostali już tylko Bas i Szymański, tym razem tego samego przewinienia dopuścił się Arkadiusz Szymański, więc pod taśmą pozostał osamotniony „Basik”. Rodowity świętochłowiczanin po tym, jak taśma poszła w górę, zszedł z toru i udał się do parkingu. Tym samym, cała trójka biorąca udział w biegu dodatkowym została wykluczona.

Wyniki finału IMP Open:
1. Paweł Kozłowski (Aseko Orzeł Gniezno) – (3,4,4,2,4) 17
2. Dawid Bas (TSŻ Toruń) – (3,3,2,3,4) 15+W
3. Arkadiusz Szymański (TSŻ Toruń) – (W,4,4,4,3) 15+W

4. Jakub Kościecha (TSŻ Toruń) – (4,3,2,4,2) 15+W

Gdy sobotnie emocje opadły, przyszła pora na kolejne, a te przyniosła niedziela. Drugi dzień mistrzostw rozpoczął się od eliminacji do Indywidualnych Mistrzostw Polski Juniorów. A te w komplecie przebrnęli Jakub Sawiński, Filip Kowalski i Kosma Syrkowski. Następnie o udział w finale walczyli zawodnicy rywalizujący w kategorii do lat 23. Tu przepustki wywalczyli Jakub Kościecha, Borys Wojciechowski, Bartosz Fryckowski, Jakub Sawiński, Kosma Syrkowski i Filip Kowalski, rezerwą w finale była Fryderyka Wojciechowska.

Srebro w kategorii juniorów wywalczył Jakub Sawiński, indywidualny mistrz Europy do lat 18 przez całe zawody musiał uznać wyższość tylko i wyłącznie Mikołaja Menza i Pawła Szkudlarka, zatem dwójki medalistów IMPJ. Piątą lokatę wywalczył Filip Kowalski, który wykazał się stabilnością i konsekwencją w zdobywaniu punktów. O pechu może mówić Kosma Syrkowski, który w swoim drugim starcie został wykluczony za poruszenie się na starcie. Mimo wszystko 14 punktów dało mu 6. miejsce.

Wyniki finału IMPJ:
1. Mikołaj Menz (Aseko Orzeł Gniezno) – (4,4,4,4,4) 20
2. Jakub Sawiński (TSŻ Toruń) – (3,4,4,4,3) 18
3. Paweł Szkudlarek (Aquapark Szarża Wrocław) – (4,4,2,3,4) 17

5. Filip Kowalski (TSŻ Toruń) – (3,3,3,2,4) 15
6. Kosma Syrkowski (TSŻ Toruń) – (4,W,3,4,3) 14

Przeciętnie wyszedł torunianom finał IMPMc. Najlepiej wypadł Borys Wojciechowski, który po przeciętnym początku fenomenalnie wykorzystał atut pierwszych pól i zajął dobre 4. miejsce. Podobnie jak Wojciechowski 14 „oczek” zebrał Kosma Syrkowski, lecz został sklasyfikowany na siódmej pozycji. Wykluczenie w ostatnim biegu przekreśliło szanse na medal dla Jakuba Kościechy. O finałowych występach pozostałych żółto-niebiesko-białych ciężko napisać coś pozytywnego.