Historia Toruńskiego Stowarzyszenia Żużlowego to ponad dwie dekady ciężkiej pracy, miliony kilometrów przebytych na zawody i dziesiątki tytułów zdobytych przez toruńskich zawodników. Geneza naszego stowarzyszenia jest bardzo oryginalna. W 1999 roku znany biznesmen i działacz Jacek Gajewski wraz z grupą innych osób powiązanych bliżej z żużlem w Grodzie Kopernika postanowił stworzyć drugi klub żużlowy w Toruniu. Ta próba ostatecznie spełzła na niczym, jednakże twór powstał. Wieść o tym dotarła do Aleksandra Zielińskiego, pierwszego torunianina startującego w imprezach speedrowerowych na arenie ogólnopolskiej.

Rozmowy Zielińskiego z Gajewskim przyniosły pożądany efekt i Toruńskie Stowarzyszenie Żużlowe stało się klubem speedrowerowym. A sam Jacek Gajewski przez 8 lat piastował urząd prezesa stowarzyszenia. Za nieformalne zawiązanie drużyny przyjąć można I Otwarte Indywidualne Mistrzostwa Torunia, które miały miejsce w 1999 roku na torze ulokowanym tuż obok Dworca Wschodniego.

TSŻ w lidze ogólnopolskiej zadebiutował w 2000 roku. Wtedy także stowarzyszenie osiedliło się na obiekcie przy Bielańskiej 66. Oczywiście jako, iż był to jeden z pierwszych kontaktów torunian z innymi ekipami, które często miały już obycie kilku sezonów na torach zespół z Grodu Kopernika stawał się ofiarą licznych porażek. Premierowy pełny sezon przyniósł także międzynarodowy sukces personalny, bowiem Przemysław Binkowski mógł cieszyć się z 5. miejsca w Indywidualnych Mistrzostwach Europy Juniorów. Potem torunianie zaczęli budować swoją pozycję na arenie krajowej i międzynarodowej.

Po ponad dwóch dekadach działalności TSŻ Toruń jest jedną z największych marek w speedrowerze. Mamy na swoim koncie cztery tytuły Drużynowego Mistrza Polski, Mistrzostwo Europy Drużyn Klubowych oraz srebro Klubowych Mistrzostw Świata. Nasi wychowankowie sięgali po liczne sukcesy. Marcin Paradziński to dwukrotny Indywidualny Mistrz Europy, natomiast Rafał Duliński był Indywidualnym Wicemistrzem Świata. Lista naszych medali we wszystkich kategoriach wiekowych jest naprawdę bogata. Od 2020 roku w rozgrywkach ligowych występuje druga toruńska ekipa Drwęca Kaszczorek, która pozwala na rozwój jeszcze większej liczby zawodników.

Dzięki naszej działalności Gród Kopernika był organizatorem ważnych międzynarodowych imprez. W 2014 roku wraz z Bydgoszczą i Żołędowem mieliśmy zaszczyt gościć Mistrzostwa Europy. Pięć lat później Toruń był jednym z gospodarzy Mistrzostw Świata, a na torze przy Bielańskiej 66 doszło do finału Drużynowych Mistrzostw Świata. Aż wreszcie w 2021 roku mimo trudności związanych z pandemią udało się nam zorganizować Mistrzostwa Europy Drużyn Klubowych, które po raz pierwszy w historii toczyły się na dwóch torach i to zlokalizowanych w jednym mieście.

Toruńskie Stowarzyszenie Żużlowe to nie tylko dorosły i męski speedrower. W 2020 roku nasi zawodnicy do 12 roku życia sięgnęli po brąz Drużynowych Mistrzostw Polski Żaków. A Fryderyka Wojciechowska została Indywidualną Wicemistrzynią Polski Kobiet.

Wiele dat w naszej historii jest zapisanych złotymi zgłoskami. Zbudowaliśmy sporą renomę, głównie dzięki naszej ciężkiej pracy. Nie powiedzieliśmy jednak ostatniego słowa…

TSŻ Toruń

Toruńskie Stowarzyszenie Żużlowe
ul. Krokusowa 8
87-100 Toruń

NIP: 9561965432
REGON: 871128205
KRS: 0000255550

Statut TSŻ Toruń


KONTAKT

Marcin Paradziński [prezes klubu]
tel. 669 884 458

Paweł Cegielski [trener]
tel. 503 503 384

Dawid Jeziorek [trener]
tel. 501 706 905

Sebastian Rygielski [specjalista ds. rozwoju]
tel. 725 167 283

Bartosz Fryckowski [rzecznik prasowy]
tel. 503 536 509

✉   NAPISZ DO NAS