Mistrzostwa Europy 2014 – relacja

W dniach 15 – 17 sierpnia odbyły się na torach w Toruniu, Bydgoszczy i Żołędowie Mistrzostwa Europy w Speedrowerze. W turnieju wzięli udział zawodnicy z Polski, Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii. Wśród startujących zawodników można było dostrzec walczących na torze reprezentantów TSŻ Toruń.

W rywalizacji seniorów udział wzięli: Przemysław Binkowski, Paweł Cegielski, Rafał Duliński, Marcin Paradziński, Jarosław Szeps, Sebastian Wódecki, Krzysztof Zawadzki, Karol Krajewski, Adam Bożejewicz, Kacper Małkowski, a w eliminacjach juniorskich: Damian Kosiński, Jakub Kościecha, Patryk Katarzyński, Rafał Pniewski, Martin Katarzyński, Łukasz Belchnerowski, Wiktor Dzialuk.

Piątek był pierwszym dniem eliminacji. Na naszym torze odbyły się dwa turnieje kwalifikacyjne juniorów i seniorów oraz dwa repasaże. Z każdego turnieju kwalifikacyjnego gwarancję startów w dalszej rywalizacji miała pierwsza ósemka. W jednym repasażu walczyli juniorzy, którzy nie dostali się do ćwierćfinałów, a w drugim seniorzy, którym zabrakło punktów do dalszego awansu.

Od godziny 9:00 o możliwość dalszej rywalizacji walczyli juniorzy, wśród nich można było dostrzec zawodników toruńskiego klubu:  Jakuba Kościechę, który uzbierał 12 pkt. zajmując 9 miejsce i Wiktora Dzialuka zdobywającego 5 pkt. plasującego się na 15 miejscu,  niestety żadnemu z nich nie udało się awansować bezpośrednio do dalszej części eliminacji i zmuszeni byli wystartować w repasażach. Pierwsze eliminację wygrał Szymon Wąsiński zdobywając 20 pkt.

O 10:45 odbył się drugi turniej kwalifikacyjny juniorów, wziął w nim udział również zawodnik z Torunia Damian Kosiński zdobywając 14 pkt. zajmując 6 miejsce i awansując dalej. Eliminacje Wygrał Dawid Bas.

Ostatnim turniejem eliminacyjnym juniorów był repasaż o 12:45, brali w nim udział zawodnicy, którym nie udało się uplasować w pierwszej ósemce swoich eliminacji. Udział w nim wzięli Jakub Kościecha zdobywając 16 pkt. i zajmując 6 miejsce, które dało mu awans do sobotnich ćwierćfinałów oraz Wiktor Dzialuk uzyskując 8 pkt. zajmując  10 miejsce i kończąc rywalizację w turnieju. Repasaż wygrał Adrian Mokras.

W Żołędowie również rywalizowali nasi juniorzy. O 9:00 walczyli Patryk Katarzyński, zdobył 14 pkt. i zajął 7 miejsce, które dało mu awans do dalszej rywalizacji. Dołączył również do niego  Łukasz Belchnerowski gromadząc 13 oczek i plasując się na 8 miejscu. Rafał Pniewski, uzbierał 8 pkt., zajął 14 miejsce i musiał wziąć udział w repasażach. Eliminacje wygrał Bartosz Grabowski.  O 10:45 walczył już tylko jeden zawodnik toruńskiego klubu Martin Katarzyński zdobył 11 pkt. uplasował się na 11 pozycji i również musiał wystartować w repasażu. Zawody te wygrał Michał Sassek.

Repasaż wygrał Wojciech Małecki, Martin Katarzyński zajął 2 miejsce zbierając 18 punktów, z rywalizacji odpadł Rafał Pniewski plasując się na 10 pozycji z 12 oczkami .

Od godziny 15:15 rywalizować zaczynali seniorzy. W pierwszym turnieju kwalifikacyjnym w Toruniu udział wzięli Marcin Paradziński i Kacper Małkowski. Zawody wygrał Dominik Rycharski, za nim uplasował się Marcin Paradziński z 19 pkt. Kacper Małkowski zdobył 10 pkt. i wziął udział w repasażach.

W kolejnej rywalizacji  o godzinie 17 walczyli: Rafał Duliński, Sebastian Wódecki, Krzysztof Zawadzki, Adam Bożejewicz. Z czwórki naszych zawodników do ćwierćfinałów dostali się Rafał Duliński zajmując 3 miejsce z 16 pkt., Sebastian Wódecki plasujący się na 5 miejscu z 15 pkt., oraz Adam Bożejewicz zajmując 6 miejsce, zdobywając 14pkt. W repasażu niestety musiał wziąć udział Krzysztof Zawadzki. Eliminację wygrał Robert Bedra.

W repasażu Krzysztof Zawadzki zdobył 12 pkt. i uplasował się na 10 miejscu, które nie pozwoliło mu na dalsza rywalizację, a Kacper Małkowski zajął 8 miejsce zbierając 13 pkt., które umożliwiły mu start w sobotnich ćwierćfinałach. Repasaż wygrał Szymon Kowalczyk.

Kwalifikacje odbyły się również w Bydgoszczy. W pierwszej eliminacji udział wzięli Paweł Cegielski, który zdobył 14 pkt. i uplasował się na 8 miejscu oraz Jarosław Szeps, który zdobył 10 pkt. plasując się na 12 miejscu i musiał wziąć udział w repasażach. Eliminację wygrał Marcin Szymański.

W kolejnym turnieju eliminacyjnym starował Przemysła Binkowski zdobył on 19 pkt. wygrywając zarazem turniej drugi z zawodników toruńskich Karol Krajewski  startujący również tym turnieju zdobył 15 pkt. i uplasował się na 5 miejscu dającym mu awans do ćwierćfinałów.

W repasażu Jarosław Szeps uzbierał 16 punktów zajmując 5 miejsce dające mu możliwość dalszej rywalizacji. Zawody wygrał Kamil Bielaczek.

W sobotę obyły się 3 turnieje eliminacyjne juniorów, seniorów oraz finały Drużynowych Mistrzostw Europy Juniorów, Seniorów oraz Kobiet.

W rywalizacji Juniorskiej do półfinałów przeszli Patryk Katarzyński, Łukasz Belchnerowski, Damian Kosiński oraz Martin Katarzyński. Z dalsza rywalizacja pożegnał się Jakub Kościecha.

Pośród seniorów do dalszej rywalizacji awansowali Paweł Cegielski, Marcin Paradziński, Sebastian Wódecki, Rafał Duliński, Jarosław Szeps, Przemysław Binkowski oraz Adam Bożejewicz odpadł Karol Krajewski.

Finał Drużynowych Mistrzostw Europy Juniorow odbył się w Toruniu. O tytuł mistrzowski rywalizowały drużyny z Polski, Anglii oraz Walii. Polacy w składzie Dawid Zachmyc, Michał Sassek, Dawid Bas, Borys Kołodziejski, Bartosz Grabowskii nie dali szansy swoim rywalom i z ilością 83 punktów zdobyli złote medale. Na drugim miejscu znalazła się drużyna Anglii, a trzecie miejsce zajęła Walia.

W Bydgoszczy o tytuł Drużynowego Mistrza Europy walczyły drużyny Polski, Walii, Anglii oraz Irlandii. Kadrę Polski zasilili: Marcin Szymański, Remigiusz Burchardt, Arkadiusz Szymański, Michał Kołata oraz junior Bartosz Grabowski. Niestety nie znalazło się miejsce dla żadnego zawodnika z Torunia. Polacy z ilością 58 wygrali turniej, za nimi uplasowała się drużyna Walii, trzecie miejsce zajęła drużyna Anglii, na ostatnim miejscu uplasowała się drużyna Szkocji.

Drugi dzień mistrzostw zamykały zmagania kobiet o Indywidualne Mistrzostwo Europy, które wygrała Żaneta Siemianowska zawodniczka Ślaska Świetochłowice, drugie miejsce zajęła Charlie Herbert, na trzecim miejscu uplasowała się Michelle Whitehead,tuż za podium na czwartym miejscu znalazła się druga reprezentantka Polski Sandra Tamborska, zawodniczka TSŻ Toruń.

Niedziela była ostatnim dniem zmagań, rozpoczęły je turnieje półfinałowe juniorów i seniorów w Toruniu oraz Bydgoszczy. Finały Indywidualnych Mistrzostw Europy Juniorów, Seniorów i Weteranów odbyły się w Toruniu.

Półfinał juniorski w Toruniu wygrał Bartosz Grabowski zdobywając 18 punktów. Niestety torunianie startujący w eliminacji: Łukasz Belchnerowski, Patryk Katarzyński oraz Damian Kosiński odpadli z rywalizacji.

W Bydgoszczy o finał walczył Martin Katarzyński, lecz niestety nie udało mu się awansować do dalszej rywalizacji. Zmagania wygrał Jacob Soper.

Zmagania seniorów w Toruniu o półfinał wygrał Marcin Paradziński zdobywając 19 pkt. Jarosław Szeps zdobywając 13 punktów również awansował do finału.

W Bydgoszczy o Finał walczyli Sebastian Wódecki, który z 7 pkt. zajął 15 miejsce, Przemysław Binkowski zdobywając 15 pkt. zajął 6 miejsce, Adam Bożejewicz zdobywając 11 pkt. zajął 12 miejsce, Rafał Duliński uzyskał 8 pkt. zajmując 14 pozycję, Paweł Cegielski, uplasował się na 4 miejscu zdobywając 15 pkt. Do finału nie dostali się: Sebastian Wódecki, Adam Bożejewicz oraz Rafał Duliński.

W Finale Indywidualnych Mistrzostw Europy Weteranów w Toruniu brał udział Krzysztof Zawadzki, który zdobył 10 pkt. i zajął 6 miejsce. Finał wygrał Steve Harris, drugie miejsce zajął Mark Whitehead, a trzecie miejsce Mark Winwood.

Indywidualnym Mistrzem Europy Juniorów został Bartosz Grabowski, drugie miejsce zajął Michał Sassek, a trzecie miejsce Dawid Zachmyc. Finał odbył się w Toruniu.

Mistrzostwa w Toruniu zamknęły zmagania zawodników o Indywidualnego Mistrza Europy Seniorów. Do finałowego turnieju awansowali Jarosław Szeps, Paweł Cegielski, Marcin Paradziński i Przemysław Binkowski. Paweł Cegielski po upadku w swoim pierwszym biegu wycofał się z dalszej rywalizacji z powodu problemów zdrowotnych. Jarosław Szeps zdobył 9 punktów i uplasował się na 14 miejscu. Walka o Indywidualnego Mistrza Europy była bardzo wyrównana do ostatnich biegów. O tytule mistrzowskim zadecydował dodatkowy bieg, w którym rywalizowali Marcin Paradziński, Przemysław Binkowski oraz Sebastian Paruzel. Ostatecznie tytuł Mistrza zdobył Marcin Paradziński, drugie miejsce zajął Sebastian Paruzel, a trzecie Przemysław Binkowski przez wykluczenie z dodatkowego biegu.