Sawiński i Kowalski z triumfami w klasyfikacjach generalnych. Szymański mógł dołączyć do młodszych kolegów

Debiutancki sezon nowej – komercyjnej formuły Indywidualnego Pucharu Polski przechodzi do historii. Ostatnia z trzech tegorocznych rund odbyła się na torze w Gnieźnie w sobotę (8 października). Na podium w Grodzie Lecha nie brak było toruńskich akcentów.

Polska Federacja Klubów Speedrowerowych postanowiła dokonać małej rewolucji w Indywidualnym Pucharze Polski. Rywalizacja w nim odbywała się w czterech gradacjach – A,B,C,D. Doszło do trzech rund w Lesznie, Wrocławiu i Gnieźnie. Do klasyfikacji generalnej liczono dwa najlepsze rezultaty osiągnięte przez zawodników.

Sobotnie zmagania w pierwszej stolicy Polski rozpoczęły się od łączonego turnieju gradacji C i D. Tu triumfował Jakub Sawiński, który przez całe zawody przegrał tylko raz. Miało to miejsce 10 biegu dnia, gdy górą nad indywidualnym mistrzem Europy do lat 18 był Kosma Syrkowski. Popularny „Michaś” udanie wszedł w zmagania, lecz niestety w kluczowym momencie dnia poruszył się na starcie. Skutkowało to wykluczeniem. Finalnie Syrkowski zdobył 14 punktów i był szósty.

Czwarta lokata w turnieju oraz pierwsza w gradacji D przypadła Filipowi Kowalskiemu. Wirtuoz gry na gitarze zdobył w Gnieźnie 15 „oczek”. Tyle samo zapisał przy swoim nazwisku Bartosz Fryckowski, który był piąty ogółem i czwarty w gradacji C. Siedem punktów zdobyła Fryderyka Wojciechowska – finalnie zajęła 14. miejsce. Popularna „Frydi” w jednym z biegów z impetem upadła na tor i uderzyła o kierownicę. Wypadek był dla torunianki bardzo bolesny i mógł rzutować na jej dalszą postawę, która mimo wszystko była bardzo bojowa.

Klasyfikacja generalna gradacji C padła łupem Jakuba Sawińskiego, który we Wrocławiu był drugi, zaś w Gnieźnie triumfował. Tuż za podium znalazł się Bartosz Fryckowski. Kosma Syrkowski zajął szóste miejsce. Filip Kowalski wygrał w kategorii D – dały mu to triumfy w dwóch z trzech rund. Fryderyka Wojciechowska w tej samej klasie była piąta.

2. Łukasz Rajewski (LKS Szawer Leszno) – (42,50,42) 92+4 w biegu dodatkowym
3. Paweł Szkudlarek (Aquapark Szarża Wrocław) – (50,42,32) 92+3 w biegu dodatkowym

4. Bartosz Fryckowski (TSŻ Toruń) – (46,33,38) 84
6. Kosma Syrkowski (TSŻ Toruń) – (-,38,34) 72

Klasyfikacja generalna gradacja D:
1. Filip Kowalski (TSŻ Toruń) – (50,38,50) 100
2. Michał Rodzeń (Marwis Harpagan Zielona Góra) – (0,50,42) 92+4 w biegu dodatkowym
3. Filip Janas (Marwis Harpagan Zielona Góra) – (46,46,38) 92+3 w biegu dodatkowym

5. Fryderyka Wojciechowska (TSŻ Toruń) – (38,33,34) 72

Sporo emocji przyniósł łączony turniej gradacji A+B. Tu o końcowy triumf walczyli Arkadiusz Szymański i Dawid Bas. Bliżej tej sztuki był popularny „Heniu”, który zdobył 19 punktów i przegrał tylko z lokalnym matadorem Pawłem Kozłowskim. Dało mu to drugie miejsce w zawodach i w biegu dodatkowym zmierzył się z „Kozim”, niestety uległ aktualnemu mistrzowi kraju. Bas zajął dobre trzecie miejsce z 18 „oczkami” na koncie. Rodowity świętochłowiczanin miał wystąpić w biegu dodatkowym z Marcinem Szymańskim, jednak zrezygnował z udziału w „dogrywce” i finalnie został sklasyfikowany na 4. miejscu.

Udany występ zanotował Borys Wojciechowski, któremu 12 punktów dało dobre 8. miejsce. Dwunasty był Jakub Kościecha – autor 10 „oczek”. Koniec końców panowie byli sklasyfikowani na kolejno 8 i 9. miejscu w klasyfikacji generalnej IPP kat. A.