Kolejne medale do indywidualnej kolekcji i blamaż na Śląsku – relacja z minionego weekendu w wykonaniu naszych zawodników

W weekend 21-22 września nasi zawodnicy walczyli w Zielonej Górze ( o medale w Indywidualnych Mistrzostwach Polski do lat 23 oraz w Indywidualnych Mistrzostwach Polski do lat 16) oraz w Świętochłowicach w ramach VI rundy Ekstraligii.

Pierwsi do rywalizacji stanęli młodzieżowcy, a więc zawodnicy do 23 roku życia. Tytułu w tej kategorii nie mógł bronić Adam Bożejewicz, który w tym roku obchodził swoje dwudziesteczwarte urodziny. Głównymi faworytami tej imprezy byli Jakub Kościecha (Indywidualny Mistrz Polski, w Zielonej Górze świętował tytuł mistrzowski wśród juniorów) i Dawid Bas (trzeci zawodnik na świecie). Spotkali się oni już w drugiej serii startów i górą był Ślązak co stanowiło dla niego spory atut. Kuba przegrał wyścig także z innym zawodnikiem MS Śląska – Marcelem Krzykowskim, resztę swoich biegów wygrał co dało mu trzecie miejsce. Dla Jakuba jest to pierwszy medal tej imprezy i najpewniej nie ostatni. W finale krajowego championatu do lat 23 startowali także Borys Wojciechowski i Bartosz Fryckowski. Ten pierwszy po krótkiej utarczce z arbitrem zawodów, najpierw został wykluczony za zdaniem Krzysztofa Zakrzewskiego “niesportowe zachowanie”, a później wycofał się z zawodów i niestety w rezultacie dało to szesnastą pozycję. Bartek przez całe zawody bez większej rewelacji zbierał oczka, ostatecznie zajął pozytywną dziesiątą lokatę i poprawił się o jedną pozycję w stosunku do poprzedniego roku, a o dwie w stosunku do roku 2017.

1. Dawid Bas (MS Śląsk Świętochłowice)  20 (4,4,4,4,4)

2. Marcel Krzykowski (MS Śląsk Świętochłowice) 19 (4,4,4,3,4)

3. Jakub Kościecha (TSŻ Toruń) 18 (4,3,3,4,4)

10. Bartosz Fryckowski (TSŻ Toruń) 12 (3,2,1,2,4)

16. Borys Wojciechowski (TSŻ Toruń) 4 (2,2,w,w,w)

Po u23 przyszła kolej na u16. Na starcie trójka niesamowicie ambitnych młodych Torunian, Kosma Syrkowski (Indywidualny Mistrz Polski do lat 14), Jakub Sawiński (siódmy junior w Polsce) oraz Wiktor Czerwiński (dwunasty kadet świata). Chłopacy konsekwentnie wykonywali swoje zadania. Dzięki czemu po serii zasadniczej Kosma i Wiktor zebrali aż 15 na 16 możliwych punktów, a Kuba 14. Awans do biegu finałowego uzyskała ta pierwsza dwójka, z kolei o piąte miejsce walczyć musiał popularny “Kubi”. Wygrał on swój bieg i od tej chwili był piątym kadetem w kraju i tym samym zrealizował swój cel na te rozgrywki. W finale górą byli doświadczeni już Radosław Morawiak i Igor Orłowski, trzecią lokatę zajął Wiktor Czerwiński. Biegu nie ukończył po nieudanej próbie ataku Kosma Syrkowski. Tym samym TSŻ z Zielonej Góry wywiózł aż dwa brązowe medale!

1. Radosław Morawiak ( ULKS Mustang Żołędowo) 15 (4,4,3,4) + 4 w finale A

2. Igor Orłowski (MS Śląsk Świętochłowice) 14 (3,4,4,3) + 3 w finale A

3. Wiktor Czerwiński (TSŻ Toruń) 15 (3,4,4,4) + 2 w finale A

4. Kosma Syrkowski (TSŻ Toruń) 15 (4,4,3,4) + w w finale A

5. Jakub Sawiński (TSŻ Toruń) (4,2,4,3) + 4 w finale B

Następnego dnia nasza ekipa udała się do Świętochłowic, w składzie zabrakło aż pięciu nazwisk. Kontuzjowanych Adama Bożejewicza i Szymona Rząda, zawieszonego na ten mecz Kuby Kościechy i z przyczyn osobistych Marcina Paradzińskiego oraz Kuby Sawińskiego. Na temat przebiegu spotkania nie można powiedzieć zbyt wiele, nasi zawodnicy próbowali nawiązywać walkę z gospodarzami i śmiało można powiedzieć o tym iż oddali oni serce na torze na którym wielu opcji na przeprowadzenie ataków nie było. Zebrali za to coś bezcennego, kolejne doświadczenia i to zebrane na tle Drużynowego Mistrza Polski.