Mistrzowie Europy są z Torunia – relacja z 14. ME w speedrowerze

Po czterech latach oczekiwania odbyły się kolejne Mistrzostwa Europy w speedrowerze. Gospodarzem 14. ME były angielskie Manchester i Sheffield, czyli miejscowości oddalone od grodu Kopernika o blisko 2000 kilometrów. Daleka podróż przyniosła nam jednak wiele powodów do radości, a te sprawili głównie Fryderyka Wojciechowska i Jakub Sawiński.

Pandemia COVID-19 sprawiła, iż dopiero teraz udało się przeprowadzić kolejną edycję Mistrzostw Europy, poprzednia odbyła się w 2018 roku w Częstochowie. Najlepsi speedrowerzyści Starego Kontynentu spotkali się na torach w Manchasterze i Sheffield w dniach 29-31 lipca 2022 roku. Rywalizację przeprowadzono indywidualnie w kategoriach kobiet, juniorów, seniorów i weteranów oraz drużynowo wśród juniorów i seniorów. Toruń podczas tej imprezy reprezentowała 1 zawodniczka – Fryderyka Wojciechowska i 7 zawodników – Arkadiusz Szymański, Jakub Kościecha, Borys Wojciechowski, Bartosz Fryckowski, Jakub Sawiński, Kosma Syrkowski i Filip Kowalski. Szkoleniowcem TSŻ-u był Paweł Cegielski.

Dla nas zmagania rozpoczęły się od ćwierćfinałów w kat. open w piątek 29 lipca. W drodze losowania wszyscy torunianie wystąpili na torze w Sheffield, gdzie odbyły się dwa z czterech turniejów na tym szczeblu. Fryderyka Wojciechowska i juniorzy postanowili wziąć udział w tym etapie czempionatu, traktując go jako dobre przetarcie i okazję do testów. Seniorzy natomiast musieli dać z siebie wszystko, aby ich przygoda z mistrzostwami trwała jak najdłużej, najlepiej do samego finału.

W trzecim ćwierćfinale z kompletem punktów triumfował Jakub Kościecha, popularny „Gucio” pokazał tym samym swoją wielką formę i zgłosił poważny akces do kadry Polski. Tuż za indywidualnym mistrzem Polski uplasował się Arkadiusz Szymański, który tego dnia przegrał tylko i wyłącznie ze swoim klubowym kolegą. Awans do ćwierćfinału po wygranym biegu dodatkowym przeciwko Tomaszowi Włodarczykowi wywalczył Jakub Sawiński. Fenomenalne wrażenie po sobie pozostawiła jedyna w stawce kobieta – Fryderyka Wojciechowska, która przez jakiś czas jechała przed Benem Mouldem (a ten ostatecznie został mistrzem Europy).

Drugi z ćwierćfinałów nie był, aż tak pozytywny dla naszych zawodników. O krok od bezpośredniego awansu do półfinału znalazł się Borys Wojciechowski. Niestety w czwartej serii startów torunianin poruszył się po komendzie „gotów” za co został wykluczony. Cenne doświadczenie w boju z seniorami zdobył Kosma Syrkowski, a fatalny występ zanotował Bartosz Fryckowski, który tym samym zakończył swój udział w mistrzostwach.

15. Bartosz Fryckowski (TSŻ Toruń) – (2,1,1,1,1) 6

Szczególnie intensywnie wyglądał drugi dzień mistrzostw – sobota 30 lipca. Rano doszło do półfinałów juniorów w pierwszym z nich bez żadnego problemu, triumfował kompletny Jakub Sawiński. Awans do wielkiego finału wywalczył także szósty Filip Kowalski, który przy swoim nazwisku zapisał 15 „oczek”. W drugim z półfinałów wystąpił Kosma Syrkowski, młody torunianin zdobył 16 punktów i spokojnie awansował z 5. miejsca. Tym samym toruńscy juniorzy w komplecie weszli do finału.

5. Kosma Syrkowski (TSŻ Toruń) – (3,3,3,3,4) 16

Gdy doszło do półfinałowych zmagań seniorów, nad torem zaczęły się opady deszczu. Te warunki sprawiły, iż rywalizacja miała nieco loteryjny charakter. Ponownie swój turniej wygrał Jakub Kościecha, któremu na triumf wystarczyło zaledwie 16 „oczek”. Źle występ w półfinale wspominać będzie Borys Wojciechowski, który otrzymał szansę wskutek absencji kilku półfinalistów. Wojciechowski zebrał jednak kolejne cenne doświadczenie. O dużym pechu może mówić Arkadiusz Szymański, popularny „Heniu” wystąpił w drugim półfinale. Niestety mokra nawierzchnia nie sprzyjała wychowankowi klubu z Gniezna, który tracił punkty na dystansie. Finalnie Szymański zdobył 12 „oczek” i wystąpił w biegu dodatkowym, ten ukończył na drugim miejscu w finale IME był tylko rezerwowym. Przepustkę do finału wywalczył też Zac Payne, reprezentujący podczas ME swój macierzysty klub Hosparth Hammers.

9. Arkadiusz Szymański (TSŻ Toruń) – (3,3,2,1,3) 12+3

Dobra postawa torunian zaowocowała dostrzeżeniem ich przez selekcjonera kadry Tomasza Pokorskiego. Zmysł taktyczny częstochowianina sprawił, iż do reprezentacji u18 powołał on Jakuba Sawińskiego, Kosmę Syrkowskiego i Filipa Kowalskiego. Wśród seniorów uznanie zyskali Arkadiusz Szymański oraz debiutujący w dorosłej kadrze Jakub Kościecha. O złoto DMEJ rywalizowały tylko dwie nacje – Polacy i Anglicy, których prowadził Zac Payne. Polska młodzież zderzyła się z przysłowiową ścianą. Młodzi Brytyjczycy pewnie zdominowali dwumecz. Warto odnotować, iż jasnymi punktami w szeregach selekcjonera Pokorskiego byli kapitan zespołu – Jakub Sawiński oraz niezwykle charakterny w biało-czerwonych barwach Kosma Syrkowski. Finalnie młode „Orzełki” sięgnęły zaledwie po srebro.

Walka o DME toczyła się w formie czwórmeczu z udziałem Polski, Anglii, Walii i Irlandii. Od samego początku głównymi rywalami Polaków byli Anglicy. Fenomenalnie z presją, jaką wytwarzał finał DME radzili sobie przedstawiciele naszego klubu. Arek zdobył 13 punków w czterech biegach, zaś Kuba 14 „oczek” w tej samej ilości startów. Niestety ich dobre występy oraz komplet Dawida Basa nie wystarczyły na pokonanie miejscowej reprezentacji. Biało-czerwoni musieli się cieszyć ze srebra.