Jedziemy do Anglii po kolejne medale dla grodu Kopernika i województwa

Od 29 do 31 lipca w angielskich Manchasterze oraz Sheffield odbędą się 14. Mistrzostwa Europy w speedrowerze. O medale europejskiego czempionatu zawalczy ósemka reprezentantów TSŻ-u Toruń.

Pierwsze Mistrzostwa Europy w speedrowerze odbyły się w 1994 roku w holenderskim Almere, premierowy krążek zmagań o miano najlepszego zawodnika Starego Kontynentu dla naszego klubu zdobył w 2002 roku w angielskim Sandwell Rafał Duliński. Popularny „Dulak” został wówczas indywidualnym mistrzem Europy juniorów. Najpiękniejszą kartę ze wszystkich torunian zapisał Marcin Paradziński. Wieloletni kapitan żółto-niebiesko-białych został indywidualnym mistrzem europy wśród seniorów, aż dwukrotnie w 2010 roku w Lesznie oraz cztery lata później w Toruniu.

Podczas rzeczonych ME organizowanych między innymi na obiekcie przy Bielańskiej 66 brązowy krążek świętował Przemysław Binkowski. Popularny „Finiol” poszedł za ciosem na kolejnych ME i także zameldował się na najniższym stopniu podium w finale na torze w angielskim Poole. Ponadto warto wspomnieć, iż w 2006 roku najlepszym zawodnikiem w Europie został reprezentujący TSŻ rodowity leszczynianin Damian Woźny.

Ostatnia edycja ME odbyła się w 2018 roku na torach w Częstochowie i Poczesnej. Zmagania te były szczególnie radosne dla naszego klubu. Złoto w DMEJ zdobył Jakub Kościecha, ten sam medal w DME świętował Remigiusz Burchardt. W indywidualnych finałach do lat 18 zameldowała się, aż trójka torunian Jakub Kościecha, Borys Wojciechowski i Bartosz Fryckowski. Pierwszy z tego grona triumfował w turnieju i został indywidualnym mistrzem Europy juniorów. Wśród seniorów w najlepszej szesnastce Starego Kontynentu zameldowali się Remigiusz Burchardt, Adam Bożejewicz oraz Paweł Cegielski. Trzecie miejsce zajął popularny „Burek”, którego tym razem zabraknie na ME.

Jak będzie tym razem? Toruńską nadzieją na pierwszy medal Indywidualnych Mistrzostw Europy Kobiet jest Fryderyka Wojciechowska. Urodzona w 2002 roku zawodniczka w ostatnich tygodniach znajduje się w fenomenalnej dyspozycji i bezwzględnie jest czołową speedrowerzystką w Polsce. Wśród juniorów o medale zawalczą doświadczeni i głodni sukcesów Jakub Sawiński, Kosma Syrkowski i Filip Kowalski. Kuba i Kosma podobnie jak Fryderyka zanotowali ogromny postęp i wydają się być ścisłymi faworytami do krążków ME do lat 18. Pod żadnym pozorem nie można lekceważyć Filipa Kowalskiego, który miewał w tym sezonie przebłyski geniuszu i przy wyrównanej stawce stać go na niespodziankę.

Premierowy międzynarodowy występ w żółto-niebiesko-białych barwach zaliczy Arkadiusz Szymański. Popularny „Heniu” to rasowy lider zespołu w CS Superlidze do tej pory w 40 biegach zdobył 127,5 punktu oraz 14 bonusów. Na pewno rodowity gnieźnianin jest poważnym kandydatem do finału IME, a w dalszej perspektywie także do medalu zmagań. Realną szansę na pierwszy dorosły finał posiada Jakub Kościecha. Borys Wojciechowski i Bartosz Fryckowski na angielskich torach powalczą o sprawienie niespodzianek. Obaj zawodnicy zanotowali w tegorocznych rozgrywkach udane występy, posiadają zatem niemałe możliwości.

Początek 14. Mistrzostw Europy w piątek 29 lipca.

Harmonogram:
Piątek, 29 lipca 2022
11:00 (czasu angielskiego) / 12:00 (czasu polskiego) – 1. półfinał IME Weteranów – Astley&Tyldesley (Manchaster)
11:00/12:00 – 2. półfinał IME Weteranów – Sheffield
12:30/13:30 – 1. ćwierćfinał IME Open – Astley&Tyldesley (Manchaster)
12:30/13:30 – 3. ćwierćfinał IME Open – Sheffield: Fryderyka Wojciechowska, Arkadiusz Szymański, Jakub Kościecha
14:00/15:00 – 2. ćwierćfinał IME Open – Astley&Tyldesley (Manchaster)
14:00/15:00 – 4. ćwierćfinał IME Open – Sheffield: Borys Wojciechowski, Bartosz Fryckowski

Sobota, 30 lipca 2022 – Astley&Tyldesley (Manchaster)
10:00/11:00 – 1. półfinał IME Juniorów: 9. Filip Kowalski, 15. Jakub Sawiński
11:30/12:30 – 2. półfinał IME Juniorów: 4. Kosma Syrkowski
13:30/14:30 – 1. półfinał IME Open